WordPress Hız Optimizasyonu Nedir – Nasıl Yapılır?

WordPress hız optimizasyonu için site hızlandırma işlemlerini yapmak oldukça önemlidir. Bu işin büyük bir kısmını Search Engine Optimization kısmı  kapsamaktadır. Google’da yapılan aramalarda üst sıralarda çıkmak ve burada kalıcı olmak istiyorsanız, sitenizin kesinlikle hızlı olması gerekmektedir. Bunun için WordPress yazılımı kullanmayı tercih eden çok sayıda web site sahibi bulunmaktadır. WordPress hız optimizasyonu yapılması artık günümüzde zorunlu bir hale gelmiştir. Çünkü bu oldukça büyük bir avantaj getirmektedir. Bu sayede tema ve eklentiler ile kod bilgisine gerek kalmadan birçok optimizasyon  halledilmektedir.

WordPress Siteler İçin Hızın Önemi

Hız optimizasyonu Google açısından olaya baktığımızda kullanıcılara fayda getiren şeylerin tamamı önemli olmaktadır sitemiz hızlı olursa sayfa görüntülenme sayısı artacaktır ve hemen çıkma oranı düşük olacaktır yavaş hisseder söz konusu olduğunda Ziyaretçiler bu durumdan sıkılır ve kısa sürede siteden ayrılır.

wordpress hız optimizasyonu

WordPress Hız Optimizasyonu Nasıl yapılır?

 WordPress hız optimizasyonu yapmak için aşağıda yer alan adımları uygulamanız gerekir. Hız optimizasyonu yapmanın birçok yolu olduğunu ve şuan anlatacaklarımız en temel adımlar olduğunu unutmayın. Bu adımlar hız konusunda illa ki gözle görülür bir artış sergileyecektir, daha ilerisine götürmek istiyorsanız yazılım bilgisi ve bu konuda deneyim elde etmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki adımlar sizlere webmaster olma yolunda WordPress hız optimizasyonu konusunda rehber edinebileceğiniz ipuçları verecektir.

wordpress hız optimizasyonu

  1. Hosting Seçimi

WordPress hız optimizasyonu çaışmasında eğer siteniz için kalitesiz bir hosting firması tercih ettiyseniz bu Seo açısından oldukça kötü bir tercih olacaktır. Çünkü web sitesinin hazırını belirleyen ve etkileyen en önemli faktörler arasında hosting ön plana çıkıyor.

Hosting açısından herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız, lokasyon için Türkiye lokasyon hosting paketlerinde tercih etmeniz gerekmektedir. Kesinti yaşanmayan %%99 uptime yer sağlayıcısı Seo için oldukça önemlidir. Güvenlik sorunları ve saldırılara karşı gereken korumayı sağlamak istiyorsanız, güvenilir ve bilinir bir yerden bu hizmeti almalısınız. Optimizasyonu yapılmış olan hosting paketleri oldukça mantıklı bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda kullandığınız hosting ile alakalı özel ip satın almak yavaşlama sorunlarına önüne geçecektir. Belli aralıklarla sunucu yanıt süresini hesaplayarak gerekli müdahaleleri yapabilir böylece ortalama tepki süresi kontrol altında olacaktır.

  1. Tema Seçimi

Tema seçimi web sitelerinde hız için en önemli etkenler arasında yer almaktadır Temalar için aynı durum site hızı açısından da geçerlidir. Bu yüzden Seo uyumu olan ve temiz bir şekilde kodlanmış tasarım kullanmanız gerekmektedir. ThemeForest vasıtasıyla WordPress teması satın alırken, ilk olarak güncellenme sıklığı ve değerlendirme sonucu verilen puanları göz atmanız gerekmektedir. Bununla beraber tasarımın birden fazla konsepte sahip olup olmadığı da önemlidir. Çünkü gereksiz yere bulunan JavaScript ve CSS dosyaları nedeniyle problem yaşamanız söz konusu olabilir.

wordpress hız optimizasyonu

  1. Cache Kullanımı (Eklentileri)

Cache eklentisi  yani önbellek sistemi, web sitenizdeki sayfaların normalden daha hızlı bir şekilde izlenmesine imkan tanımak için dinamik sorguları statik duruma çevirir. Ayrıca bu sisteme ait eklentiler HTML formatında dosyalar oluşturarak hem sunucunun hem de veritabanının yükünü hafifletecektie. Bu sayede hosting bazlı yetersizliklerin engellenmesini sağlayabilirsiniz.

wordpress hız optimizasyonu

  1. Görselleri Optimize Etmek

Görselleri optimize etmek web sitenizin hızını arttırır. Görsel optimizasyon sayesinde imajları sahip olduğu dosya boyutu küçültüldü demektedir sıkıştırma yapılarak bu işlemler sonucu sitenin hızının artmasına yardımcı olmaktadır. Bunun dışında farklı resim optimizasyon yöntemleri de bulunmaktadır.

Bunu gerçekleştirmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ortam dosyaları web sitemize yüklenirken ilk olarak ihtiyacınız doğrultusunda yeniden boyutlandırma yapılmalıdır Aksi takdirde width height değerleri girilmesine rağmen kullanıcı görselin bütününe indirecektir.

Resimlerde dosya uzantısı olarak JPG veya PNG kullanılması site hızını arttıracaktır. Mevcut resmin optimize edilmesini sağlamak için görseli Facebook’a yüklemek veya Messenger ile başkasına göndermek optimizasyonu otomatik olarak sağlayacaktır. Tüm bunların dışında bu konuda sizlere yardımcı olan eklentileri kullanabilirsiniz. Bu işlemleri yapmadan önce mutlaka sitenin yedeğini almanız tavsiye edilir. İşlemlerin tamamlanmasının ardından dilerseniz eklentiyi silebilirsiniz.

  1. Eklentilerin Kalıntılarını Temizlemek

Daha önceden sıkıntı yüklemiş olduğunuz eklentiler, WordPress admin panelinden silinmesine rağmen veri tabanında mutlaka iz bırakmaktadır. Bu da veri tabanını yükünü ağırlaştırır. Verit tabanına yükünü hafifletmek istiyorsanız, ilk olarak bu  kalıntıları temizleyin. Bunu gerçekleştirmek için seçeceğiniz eklentiyi kurarak aktif hale getirin. Daha sonra bu eklentinin yönetim paneli üzerinden gerekli işlemleri tamamlayın. Bu sayede karşınıza bugüne kadar kullanmış olduğunuz fakat sildikten sonra veri tabanında iz bırakan eklentiler çıkacaktır. Bu alanda işinize yaramayan eklentileri olarak sildiğinizde bırakmış olduğu kalıntılar da silinecektir.

  1. WordPress Siteleri Hızlandırmak İçin Eklenti Kullanmak

WordPress hızlandırmak için uygun bir eklenti kullanarak WordPress tarafından yapılan gereksiz sorguları iptal edebilir ve overclock yapabilirsiniz.

  1. Veritabanı Optimizasyonu

WordPress tabanlı siteler veritabanını optimize etme ihtiyacı duyar. Çünkü zaman içerisinde bu sitelerde veritabanı şişmektedir. Bunun için kullanışlı ve işe yarayan bir eklenti tercih edebilirsiniz. Bunun dışında cPanel kullanarak php sürümünü yükseltimek ve gzip sıkıştırmayı aktif hale hetirmek web sitenizi hızlandırarak WordPress veritabanı optimizasyonu yapmak için size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu