Site Haritası Nedir? – Site Haritası Ne İşe Yarar?

Site haritası, diğer bir ismi ile Sitemap olarak bilinen site haritası, arama motorlarında ve kullanıcıların erişimi için imkan sağlayan Web sitelerinin listelendiği alandan oluşmaktadır. Site haritası ile, Web sitesinden URL hakkında bilgi edinebilir. Site Haritası’nın içeriği ise URL’leri içeren XML dosyaları ile oluşmuştur. Web sitesinde haberler, dosyalar, videolar, görseller ve birçok içerik hakkında arama motorlarının siteyi taramaları için kolaylaştırıcı bir URL dosyasıdır.

Site haritasında bu sayfalar arama motorlarının son güncellenme tarihi, sayfanın ne kadar sıklıkla değiştiğini ve girildiğini, dil sürümleri gibi temel bilgileri de sağlar.  Web sitesine adeta yol haritası işlevinde olan site haritası, Web sayfalarının anında Google’da bulunmasını ve bu nedenle SEO açısından Web sitesi oldukça ön plandadır.

Arama motorlarında ise indekslenme oldukça önemlidir. İndeksleme sayesinde arama motoru botları siteyi daha iyi anlar ve tanır. Web tasarımının arama motorlarını, Web site URL’leri hakkında bilgi verir ve taşır. Site haritası XML dosyası sayesinde Web tasarımcılar, taranılacak sayfaların üzerinde daha fazla kontrol etme yeteneğine sahip olurlar. Bu şekilde arama motorlarında erişebilinir tüm bilgilere erişmek oldukça kolaydır. XML dosyası ile kolayca okuyabilecek dosyalar sağlayan işaretleme dili olarak temel yapıda kullanılır.

 SİTE HARİTASI NE İŞE YARAR?

Site haritası, kullanıcılarına arama motorunda erişime uygun sayfaları listelendiği bir dosyadır. Site haritaları ile içeriği arama motorları daha hızlı görebilir ve indeksleyebilir. Bu sayede Google’nin işi kolaylaşır.

Bu şekilde kullanıcılar bilgilere daha çabuk ulaşabilir ve gerekli bilgiyi edinir. Google’ın erişemeyeceği tüm bilgileri anında öğrenebilir gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Site haritası sayesinde arama motorları daha ayrıntılı tarayabilir, daha fazla sayfa, site ve dosyalara ulaşabilir, daha hızlı bilgiye ulaşma imkanı mümkündür.

Site haritası sadece yazılı bilgi kaynaklı değildir. Üç türü ve gelişmiş bilgileri de mevcuttur. Video Sitemap, Resim Sitemap ve Haber sitemap’a kolaylıkla Google Arama motorundan ulaşabilir ve gerekli bilgiyi alabilirsiniz. Elbette sadece üç türden gelişmiş değildir. En çok kullanılan Sitemaplar arama motorunda bu şekildedir.

Altı farklı Site Haritası vardır ve bunlar;

  • Görsel Site Haritası
  • Video Site Haritası
  • Google Haberler Site Haritası
  • Ürün Site Haritası
  • Dil sayfası Site Haritası

Olarak altı ana başlığa ayrılır. Birçok konuya özel olarak Site Haritası oluşturulabilir. Birçoğuna Google kaynağı ‘ndan ulaşmak mümkün. Bu şekilde dosyalar ve bilgiler karışmadan doğrudan doğru bir şekilde bilgiyi elde edebilirsiniz.

Site haritasında derin sayfalar kolaylıkla dizine eklenip alt sayfa ve konuların çok kısa sürede anlamasına ve bulmasına yardımcı olabilir.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site haritası dosyasının içeriğinde olmasını istediğimiz sayfaları belirleyip, 2xx http koduna sahip sayfalar olması gerekmektedir. Yenilenen sayfalar içerisinde ise canonical etiketinin işaret ettiği sayfaların olması önemlidir.

Site Haritasının formatını belirleyip XML ve metin dosyasının belirlenebilir fakat genellikle XML dosyaları kullanımı vardır.

Bu oluşturduğumuz dosyayı Google, Bing ve Yandex Web yönetimi araçlarına göndermek gerekmektedir.

Sitemap oluşturulacağı zaman elbette bazı sınırlandırmalar vardır ve öncüllü olarak doğru kodlama, arama motoru çıkışı ve URL biçimi kullanmak elbette önemli.

WordPress Site Haritası Oluşturma

WordPress tabanı olan bir siteye site haritası kurumu gerçekleşebilir. Sitemap HTML’e benzer bir biçimlenmiş dili olan XML ‘i kullanır. Sitemap dosyası genelde Web sunucunun kök dizininde “Sitemap.xml” olarak saklanır.

WordPress, Wix veyahut CMSler kullanımınız varsa otomatik olarak ya da içlerindeki eklenen bilgiler sayesinde Kolayca oluşturabilir. Fakat WordPress, Wix, CMS kullanılmıyorsa site oluşturma araçları kullanarak açabilirsiniz.

WordPress’te kullanılan SEO eklentileri site haritası oluşumu sağlar. Bu eklemelerde Rank Math, Yaost SEO ve All in One SEO pack eklentileri eklenerek site kurulumunda site ayarını etkinleştirmek yeterli olacaktır.

En son işlem olarak siteadi.com / sitemap.xml ya da sitemap_index.xml adreslerinden dosyayı kontrol edebilirsiniz.

Site kurumunda maksimum boyut 50.000 URL/ 50MB

Site Haritası Nasıl Eklenir?

Site haritası nasıl eklenir: Ana sayfaya eklenmiş olduğunuz site haritasını eklemek istediğiniz mülkünüzün yanına mülkü yönet sayfasında site haritaları sayfasına girin ve ulaşılan sayfada çıkan Yeni bir site haritası ekleyin menüsü üzerinden internet sitenizde bulunan site haritanızın bağlantısını yapıştırın. Yeni bir site haritası ekleyin başlığı altında internet sitenizin linkini yapıştırıp işleminizi tamamlayabilirsiniz.

 

Gönder’e basarak internet sitenizin site haritası onay için Google’a gönderilir. “Google belirli zaman aralığında işlenecek ve herhangi bir sorun oluşursa anında bilgi verilecektir” adında bir metin gelecek ve İnternet sitenizin site Haritası Google’a eklenmiş olacaktır.

Siteyi ekledikten sonra tekrar ekleme veya düzenleme için uğraşmanıza ihtiyaç olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu