Ölü Piksel Nedir?

Ölü piksel, ekranda çalışmayan veya kapalı/açık durumda kalan bir piksel için kullanılan bir terimdir. Ölü pikseller, bir bilgisayar monitörünün ekranında göründüklerinde bir sorun olabilir. Ancak, bu her zaman bir sorun değildir ve bazen bir tane olmasını bile isteyebilirsiniz. Ölü pikseller, bir pikselin herhangi bir nedenle – kasıtlı veya kasıtsız olarak takılıp kaldığı herhangi bir duruma da işaret edebilir.

Ölü piksel nedir?, bir ürünün belirli bir işlevinin düzgün çalışmasına yardımcı olan bir özellik de olabilir. Örneğin, telefonunuzdaki kamerayı kullanmak istediyseniz ancak her zaman bulanıksa, bazı ölü piksellerin netliğe yardımcı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

Ölü Piksel Nedir?

Ölü piksel, ekrandaki tek piksel kusurudur. Bir cihazda veya bir ekranda, özellikle LCD ekranlarda veya bilgisayar monitörlerinde oluşabilir. Ekrandaki ölü piksel, ekran panelinin bozuk piksellerinden kaynaklanır.

Ölü piksel nedir?, ekrandaki veya cihazın içindeki bir piksel hasar gördüğünde oluşur. Bu kusur sadece insan gözüyle görülebilir ve cihaz veya ekran değiştirilerek düzeltilemez. Ölü pikseller, eşit olmayan parlaklık, renk, ışık sızıntısı veya diğer sorunlara neden olan panel kusurlarıyla ilgili değildir. Bazı durumlarda, bilgisayar monitörünüzün üzerinde bazı ölü pikseller olabilir, ancak bu, görüntülediğiniz görüntünün görünümünü etkilemeyecektir.

Ekranınızda ölü piksel sorunu yaşadıysanız, bunun neden bu kadar can sıkıcı bir sorun olduğunu anlayacaksınız. Ekrandaki ölü piksel, ekranın üç RGB (kırmızı yeşil ve mavi) alt pikselinin tümünün kalıcı olarak ‘kapatıldığı’ ve siyah bir nokta bıraktığı ölü bir alandır. Ve sadece gittiğini düşündüğün zaman, değil! Ölü piksel, nedeni ve etkisi farklı olan “sıkışmış” piksellerle karıştırılabilir. Peki ekranda ölü piksel nedir?

Ölü Piksel Nasıl Düzelir?

Dizüstü bilgisayarınızın ekranında bir veya iki ölü piksel olabilir. Milyonlarca piksel yanlış olamaz, ancak üretim sürecinden birkaç kayıp yaşayabilirsiniz. Bilgisayarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için ölü pikselleri nasıl düzelteceğinizi bilmeniz gerekir.

Dizüstü bilgisayarınızın ekranındaki ölü pikseller, düşündüğünüzden daha yaygın bir durum olabilir. Bu, kalitesiz veya düşük performansın bir işareti değil, üretim sürecinin bir sonucudur. Üretim sürecinde, tek parça plastikten ayrı LED ışıklar oluşturulur. Bu, her pikselden yayılan ışık düzeyinde tutarsızlıklar yaratır – bazı piksellerin daha parlak ve diğerlerinin daha koyu görünmesine neden olur.

Bu sorunu çözmenin bir yolu, ekranınızı ölü piksel içermeyen yenisiyle değiştirmektir. Bununla birlikte, bilgisayarınız hala iyi çalışacağından ve gerektiğinde garantiniz değiştirme maliyetini karşılayacağından, onunla yaşamak daha pratiktir.

Ölü Piksel Düzeltme Yolları

Ölü pikselleri düzeltmek için ne yapabilirsiniz? Sorun görüntünün dpi’sindeyse, o zaman en iyi seçeneğiniz ‘Dpi Scaler’ adlı bir yazılım yardımcı programını kullanmak olacaktır. Bu yazılım yardımcı programı, herhangi bir boyuttaki görüntüdeki ölü pikselleri otomatik olarak algılar ve bunları otomatik olarak düzeltir. Ancak, yüzlerce parlak renk görüntüleyen bir ekranınız varsa (bilgisayar monitörü gibi), o zaman ölü piksellerin nedeni de grafik kartının renklerin aşırı titiz işlenmesinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, kapatmayı denemelisiniz. grafik kartını takın ve ardından tekrar deneyin. Görüntülemeye çalıştığınız görüntünün dpi’sini artırmanıza da yardımcı olabilir. Bazen ‘Dpi Scaler’ adlı bir yazılım yardımcı programını kullanarak bile.

Son olarak, hala ekran takılıyorsa, yapabileceğiniz tek şey bilgisayarınızı bir uzmana götürmek. PC’nizi fiziksel olarak sökme konusunda yetenekli ve ekranınızdaki ölü pikselin kesin nedeninin ne olduğunu size söyleyebilecek çeşitli bilgisayar teknisyenleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu