Google Search Console Nedir? – Nasıl Kullanılır?

Google Search Console, web sitesi sakinlerine sitelerinin performansını takip edebilmeleri için birbirinden farklı araçlar sunmaktadır. Bununla birlikte Google arama motorunda sitenizin nasıl bir şekilde değerlendirildiği ve görüldüğü de bu sayede kolay bir şekilde takip edilmektedir. Search Console sayesinde hangi şekilde arama yapılması ya da hangi anahtar kelimelerin kullanılmasını sitenize daha çok trafik sağladığı gibi soruların yanıtına buradan ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda nasıl arama yapıldığında içeriklerinizin ön plana çıktığı, sitenizin mobil versiyonunun genel performansını nasıl olduğu gibi soruların cevaplarını da Google Search Console’da bulabilirsiniz. Hazırlamış olduğumuz bu yazıyı okuduğunuzda, Google Search Console kurulumunu Hata yapmadan tamamlayabilirsiniz. Böylece bu konuyla ilgili doğru bir yapılandırma yaparak birçok SEO avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Eski dönemlerde adı Google Webmaster Tools olan Google Search Console, Ücretsiz bir şekilde web sitesi sahiplerine sunulmaktadır.  Google’ın ücretsiz olarak sunduğu bu aracı kullanarak web sitenizin Google aramaları ile ilgili performansına analiz etmeniz mümkündür.  Bununla beraber web sitenizi öne çıkaran aramalar, site trafiği ve backlink gibi önemli birçok konuda ihtiyacınız olan verilere ulaşabilirsiniz. Yani sitemizin yüksek performans gösterdiği yerleri kolay bir şekilde görmeniz mümkün olmaktadır. Böylece SEO iyileştirmeleri yaparken daha başarılı hamleler yapabilirsiniz. Ayrıca Google aramalarında web sitenizin vermiş olduğu hataları müsaitim tespit edebilir ve Google Trends, Google Analytics, ve Google Ads gibi araçlarla entegre ederek hata tespitinde bulunabilirsiniz.

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Google Search ConsoleGoogle Search Console, Google’ın sunmuş olduğu ücretsiz bir hizmet olmakla beraber Google arama sonuçları incelendiğinde sitenizin hangi pozisyonda yer aldığını izlemeniz, ona göre sitenizi yönetmeniz ve mevcut sorunları ortadan kaldırmanız için yardımcı olan bir araçtır. Sitenizi Google Arama Sonuçlarına eklemek istiyorsanız, kayıt olmaya gerek kalmadan bunu sağlayabilirsiniz fakat kayıt olmanız halinde Google tarafından sitenizin nasıl gördüğünü daha iyi anlayabilir ve buna göre iyileştirmeler yapabilirsiniz. .

Search Console kullanmak sayesinde aşağıdaki işlemleri takip edebilir ve analiz yapabilirsiniz.;

 • Google’ın tarafından sitenizin bulunup tarandığını onaylama.
 • Dizine ekleme sorunları olduğunda bu sorunları düzeltme.
 • Düzeltilen dizin ekleme sorunlarında güncellenen içeriğin tekrardan dizine eklenmesini talep etme.
 • Web siteniz ile alakalı Google Arama trafik verilerinin görüntülenmesi
 • Web sitenizin Google Arama kısmında ne kadar sıklıkla göründüğü
 • Web sitenizin hangi arama sorgularıyla gösterildiği ve bu arama sorgularıyla arama yapan kullanıcıların bu arama sorgularıyla hangi sıklıkta tıklama yaptıkları
 • Web sitenizde dizine ekleme sorunu, spam yada diğer sorunlar olduğunda uyarı alma.
 • Web sitenize bağlantı veren sitelerin hangileri olduğunu görme
 • AMP, mobil kullanılabilirlik ve geriye kalan arama özelliklerinde görülen sorunları ortadan kaldırma

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Sayfaları dizine eklemeden önce taramanız gerekmektedir. Bu konuyla alakalı olarak Google Search Console kullanmak size yardımcı olacaktır. Googlebot tarama yaparak ortaya çıkan hataları gösterir. Tarama hatalarının düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir.

Tarama istatistikleri bölümünü kullanarak son 90 günde sayfanın toplam taranmaz sayısı indirme boyutu ve indirmek süresi görülmektedir.

Google Gibi Getir sayesinde Google tarafından işlenmiş olan belirli bir sayfa taklit edilir Google alma ve Google işleme yöntemi özellikleri sayesinde sayfa taranarak tarayıcıların gözünden inceleme yapılır.

Robots.txt test aracını kullanarak karşılaştığınız hataları inceleyebilirsiniz.

Site haritalarını kullanarak site haritası oluşturulduğu sırada XML olarak site haritasının oluşturulması daha doğru bir seçenek olacaktır. Böylece site haritasını yerine Google Search console üzerinden Google’a bildirmeniz mümkün olacaktır.

Google genellikle URL parametrelerini kendi anlayabilir fakat bazı durumlarda URL parametreleri için yardım talep edebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda parametre ekledikten sonra mevcut sayfanın içeriğinde değişiklik olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. İnternette gezinirken bu site bilgisayarınıza zarar verebilirim mesajı gördüğünüzde detaylı bilgiye sahip olmak için Google Search Console’u kullanarak Güvenlik Sorunları sayfasına gidebilirsiniz.

Google Search Console Site Ekleme

Google Search console site ekleme işlemini yapmak için ilk olarak ilgili linke tıklayarak karşınıza çıkan sayfada şimdi başla butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından hesabınıza giriş yaparak bu işlemi tam anlamıyla başlayabilirsiniz.

 1. Adım: Özellik Ekleme

Google Search Console’a giriş yapılmasının ardından özellik ekleme butonuna gördüğünüz de buraya tıklayın yeni açılan Search Console’un sol üst tarafında mülk ekle menüsü karşınıza çıkacaktır. Burada bahsedilen alan sizin siteniz olmaktadır.

 1. Adım: Search Console Doğrulamak ve Onaylamak

Mülk ekle menüsünden sesinizi ekledikten sonra Google tarafından bu sitenin size ait olduğunu onaylamanız istenecektir. Bu sayede başkaları tarafından size arayıp web sitesinin Search Console paneline girilmesi engellenmektedir. Google tarafından sitenizin onaylanması için bazı yollar bulunmaktadır. Bunu en kolay biçimde yapmak istiyorsanız kod ekleme yöntemini tercih etmeniz gerekir. Web sitemizin html kodları arasına yerleşmesi için Google tarafından size bir kod verilecektir. Google tarafından Size verilen kodu iki <head> etiketi arasına yerleştirin. Bunu yaptıktan sonra Google senin size ait olduğunu onaylayacaktır. Eğer WordPress kullanmayı tercih ediyorsanız WordPress üzerine giriş yaptıktan sonra görünüm menüsünden düzenleyici alt menüsüne oradan üst kısa tema üstbilgisi menüsüne gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra Google tarafından size verilen kodu kopyalayarak bu alanda yer alan <head> etiketi arasında istediğiniz bir yere ekleyin. En son güncelle butonuna tıklayarak bu adamı tamamlayabilirsiniz.

 1. ADIM: Tercih Edilen Etki Alanını Seçmek

Bu adımda Search Console ve Google Analytics entegrasyonu yapmanız gerekmektedir. Bunu gerçekleştirmek için Tercih edeceğiniz domain adresini belirlemeniz gerekir. Bu ayarı gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Bunu gerçekleştirmek için Google Search Console’da bulunan ayarlar sekmesine gittikten sonra site ayarları alt menüsüne gidin. Burada size Google tarafından tercih etmiş olduğunuz domain görünümü sorulacaktır. Tercihiniz işaretledikten sonra kaydederek o adımı tamamlayabilirsiniz. Tercih edilen etki alanını seçerken daha öncesinde 2 adımda anlatmış olduğunuz doğrulama tamamı etki alanlarının tamamı için yapılmalıdır.

 

Google Search Console Tarama Nedir?

Google Search Console tarama işlemi daha önceki aramalarla ilgili web sitelerinin adreslerinin ve web sitesi sahipleri tarafından sağlanan site haritalarını listesini göstermektedir. Bu web siteleri ziyaret edildiğinde tarayıcılar bu sitelerde bulunan bağlantıları kullanır ve bu sayede diğer sayfaları keşfeder. Böylece yazılım özelliği bulunan yeni siteleri, daha önceki mevcut sitelerdeki yaşanan değişiklikleri ve geçersiz bağlantıların tespit edilmesi sağlanır. Ayrıca bilgisayar programları tarafından hangi sitelerin taranması gerektiği veya bu sitelerden kaçar tane sayfanın hangi sıklıkla getirileceği belirlenir.

Search Console Tarama

Google Search Console web sitelerinde nasıl tarıma yapılacağı ile ilgili web sitesi sahiplerine detaylı seçenekler sağlar. Böylece bu web sitelerinde bulunan sayfaları hangi şekilde işleneceği hakkında detaylı talimatlar verilebilir. Aynı zamanda robots.txt adı verilen dosya kullanmayı tercih ederek tarama işleminin devre dışı bırakılmasını sağlayabilirsiniz. Web sitelerinin daha çok taranması nedeniyle Google asla ücret almayacaktır. Bu yüzden kullanıcılar en iyi sonuçları elde etmek için tüm web sitelerinde aynı araçları kullanabilir. Yazımızda bahsetmiş olduğunuz açıklamaları uygulayarak avantajlı bir kullanım elde edebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu