Google Drive Nedir?

Google Drive nedir? mMetin belgeleri, elektronik tablolar ve sunumlar oluşturma gibi çeşitli özellikler sunan çevrimiçi bir belge depolama ve senkronizasyon aracıdır. Ayrıca, kullanıcıların belgeleri diğer katkıda bulunanlarla paylaşmasına ve bir belge üzerinde işbirliği yapmasına olanak tanır.

Google Drive hem bireyler hem de gruplar tarafından kullanılabilir. İnsanların belgeleri üzerinde herhangi bir yerden gerçek zamanlı olarak birlikte çalışmasına olanak tanır. Google Drive hem öğretmenler hem de öğrenciler için faydalıdır çünkü okulda veya işte olmasalar bile çalışmalarına internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişmelerine olanak tanır. Google Drive, dosyalarınızı internette depolamanıza izin veren bulut tabanlı bir depolama sistemidir. Sırasıyla doküman, e-tablo ve sunum oluşturmanın tüm yolları olan Google Dokümanlar, Google E-Tablolar ve Google Slaytlar’a sahiptir.

Google Drive’ın Temel Özellikleri nelerdir?

Google Drive, bireysel kullanıcıların içeriklerini yedeklemeleri ve düzenlemeleri için 15 GB ücretsiz depolama alanı sunan bulut tabanlı bir depolama hizmetidir.

Google Drive, büyük miktarda veri depolaması gerekenler için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca, meslektaşlarınız veya öğrencilerinizle belgeler üzerinde çalışmak için kullanılabilecek güçlü bir işbirliği aracıdır. Dosyalarınızı düzenlemek için bu ücretsiz hizmette klasörler ve alt klasörler bile oluşturabilirsiniz.

Google Drive; Gmail, Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar ve Google Fotoğraflar’ın özelliklerini her şeyi kapsayan tek bir bulut depolama hizmetinde birleştirdi. Google Drive’ın en iyi özelliklerinden biri, birden fazla kişinin aynı anda tek bir belge üzerinde çalışmasına izin vermesidir. Bu, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir mesafeden işbirliği için mükemmel olmasını sağlar.

İşletmeler için özel olarak tasarlanmış bu harika özelliklere ek olarak, otomatik yedekleme sistemine sahip olmak ve belgelerinize herhangi bir cihazdan hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmek gibi hayatınızı kolaylaştıracak bazı özellikler de var.

Google Drive Bilinmeyen Özellikleri

Google Drive, daha verimli çalışmanıza olanak tanıyan ücretsiz bir üretkenlik araçları paketidir. Yalnızca belgeleri depolamak için değil, başkalarıyla dosya paylaşmak, oluşturmak ve bunlar üzerinde işbirliği yapmak için de kullanabilirsiniz. Bilmediğiniz bazı özellikler var, bu yüzden onları aşağıda listeleyeceğiz.

1) Google Drive, cihazlarınız arasında otomatik olarak senkronize edilir, böylece verileriniz her zaman güncel olur.

2) Google Drive, blog gönderileri ve el ilanları gibi farklı içerik türleri için şablonlar sağlar.

3) MS Office 2013 veya 2016’da Dosya>Seçenekler>Eklentiler>GoogledriveMenu’ya giderek hızlı erişim için Microsoft Office’te google docs’a bir kısayol ekleyebilirsiniz.

4) Slayt Gösterisi Ayarları ile bir belgeyi kolayca sunuma dönüştürebilirsiniz.

Google Drive ve Diğer Depolama Platformları

Google Drive, en popüler bulut depolama platformlarından biridir. Dropbox, OneDrive, iCloud gibi birçok rakibi var.

Bu araçların popülaritesi, özelliklerine ve kullanım kolaylığına dayanmaktadır. Bazı kişiler, Google’ın veya diğer şirketlerin bu hizmetlerde depolanan verilere erişme yeteneğinden endişe duymaktadır.

Google Drive depolama alanı da ücretsiz değildir ve birçok kullanıcı fiyat etiketini karşılayamaz.

Google Drive‘dan veya başka bir bulut depolama sağlayıcısından memnun değilseniz, göz önünde bulundurabileceğiniz bazı alternatifler vardır.

Office 365 kullanıcıları için ücretsiz 5 GB ve aylık 7 ABD Doları veya yıllık 70 ABD Doları tutarında bir Office 365 aboneliği satın alırsanız 1 TB sunan Microsoft OneDrive’da bir alternatif bulunabilir. Daha fazla alana ihtiyaç duyanlar için 100 TB’lık bir plana sahipler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu