Google Analytics İzleme Kodu Öğrenme

Google Analytics İzleme Kodu

Google Analytics izleme kodu günümüzde verilerini takip etmek isteyen birçok site kullanıcı için ihtiyaç duyulmakta ve bulunması zordur. Analytics verilerini incelemek için alacağınız izleme kodu sizlere sitenizin verilerini sağlamaktadır. Google Analytics izleme kodu öğrenme yolunu Analytics üzerinde sizlere kısaca bahsettik.

Google Analytics İzleme Kodu Öğrenme

Kısa bir şekilde anlatmak gerekirse öncelikle Google Analytics sayfasına giriş yapıyoruz. Eğer nereden gireceğiniz bilmiyorsanız buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Hangi mülke dair izleme kodu almak istiyorsanız o mülke tıklayın.

Sol alt bölümde çıkan yönetici aracına tıklayın. Bu sayfada Analytics hakkında tüm yönetim araçlarını görebilirsiniz. Fakat bizim işimize yarayacak olan kısım sadece izleme bilgileri daha sonrasında ise izleme kodu yazan alandır. Tıkladığınız takdirde karşınıza sitenize ekleyebileceğiniz Google Analytics izleme kodunu vermektedir. Aslında işlem bu kadar basittir.

Google Analytics İzleme Kodu Nasıl Kullanılır?

Google Analytics izleme kodu analizlerini almak istediğiniz sayfalarınıza koymanız gerekir. Özellikle bir internet sitesinin tamamını izlemek ve analizleri almak istiyorsanız tüm sayfalar koymanız gerekmektedir. Örnek olarak her sayfada yer alan, Header.php ve Footer.php gibi alanlar buna uygundur. Tüm sayfaların istatistik bilgileri ortalama 24 saat içerisinde yansımaktadır. Zaman zaman bu süre azda olsa uzayabilir.

Özel bir yazılım veya script kullanıyorsanız bu izleme kodunu tüm html sayfalara koymanız gerekmektedir. İsteğe bağlı olarak izlemek istediğiniz sayfalara da koyabilirsiniz. Kodu koyacağınız site Analytics’den aldığınız mülk olmak zorundadır.

Videolu Kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu