Farklı Yazılım Türleri Nelerdir?

Farklı Yazılım Türleri Nelerdir?

Yazılım türleri, nasıl çalıştıklarını ve kullanım durumlarının ne olduğunu daha iyi anlamaya yardımcı olabilir.

Üç ana yazılım türü vardır:

– Araçlar: Araçlar, fotoğrafları düzenlemek veya logo tasarlamak gibi belirli bir amaç için kullanılan yazılımlardır.

– Yazılım programları: Yazılım programları, bilgisayarınızdaki işletim sistemi gibidir – tüm yazılımlarınızı birbirine bağlar ve birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar.

– Web Uygulamaları: Web uygulamaları, bilgisayarınızdaki web tarayıcısına benzer ancak genellikle daha fazla yeteneğe sahiptir ve oluşturmak için farklı beceriler gerektirir.

Masaüstü Uygulamaları Türleri

Masaüstü uygulamaları, en güçlü ve esnek yazılım türüdür. Diğer uygulama türlerinden daha fazla özellik, daha fazla giriş seçeneği ve daha fazla özelleştirme sağlarlar. Bu nedenle, çok özel ihtiyaçları olan profesyonel kullanıcılar için ideal seçimdir.

Web Tabanlı Uygulama Türleri

Web tabanlı uygulama, internet veya bir web tarayıcısı üzerinden erişilen bir uygulamadır. “Web tabanlı” terimi genellikle bu tür uygulamaları internet üzerinden erişilmeyen uygulamalardan ayırmak için kullanılır. Web tabanlı uygulamalar tipik olarak tarayıcılardır, ancak herhangi bir uygulama türü olabilir.

Web tabanlı bir uygulamanın verileri, internet veya intranet üzerinden bağlanan uzak sunucularda saklanır. Bu, birçok kişinin aynı programa kendi bilgisayarlarına kurmak zorunda kalmadan aynı anda erişmesini sağlar. Bu programlar, bankacılık yazılımı, borsa yazılımı ve hastaneler ve klinikler için tıbbi yazılımları içerebilir.

Mobil Uygulama Türleri

Mobil uygulamalar, modern işletmeler için bir zorunluluk haline geldi. Hangi sektörde olursanız olun, fitness’tan finansa, işletmenizin bir mobil uygulamaya ihtiyacı var. Uygulama mağazasındaki tüm uygulamaların yaklaşık %80’inin ücretsiz olduğu ve bu nedenle yeni başlayanlar için herhangi bir gelir sağlamadığı tahmin edilmektedir.

Bir mobil uygulama geliştirmenin maliyeti göz önüne alındığında, büyüyen bu trende ayak uydurabilmeleri ve faydalarından yararlanabilmeleri için, büyüklükleri ve bütçeleri ne olursa olsun her türlü işletme tarafından kullanılabilecek bir uygulama geliştirmeye ihtiyaç vardır.

İşletmeniz İçin Doğru Yazılımı Seçmek

İşletmeniz için doğru yazılımı seçmek zordur. Ne arayacağınızı bilmediğiniz zaman daha da zorlaşır. Karar vermenize yardımcı olabilecek birçok faktör var.

– Karşılana bilirlik: Yazılımın maliyeti bütçenize uygun olmalıdır.

– İhtiyaçlar: Yazılım, şirketinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmelidir.

– Karmaşıklık: Ne kadar uzmanlığa sahip olduğunuza bağlı olarak, yazılımın özellikleri ihtiyaçlarınıza göre değişecektir.

Neden Yazılıma İhtiyacımız Var?

Bir toplum olarak, hemen hemen her şeyi yapmak için yazılıma giderek daha fazla bağımlı hale geldik. Bu, hayatımızda büyük bir gelişme oldu ama aynı zamanda çevre için de ciddi bir sorun. Tüketiciler eskilerini değiştirmek için yeni cihazlar satın alıyor ve bu da gereksiz yere yüksek miktarda israfa yol açabiliyor. Gelecekte, yeni bir şey satın almak yerine cihazlarımızda bulunan yazılımları kullanmaya bakmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu